הפרעת שינה אצל תינוקות

 

טיפול אוסטאופתי בהפרעת שינה אצל תינוקות

מאת ירון זיו D.O

 

אוסטיאופתיה היא רפואת מגע הוליסטית בעזרתה ניתן לטפל בהפרעות שינה וחוסר שקט אצל תינוקות. על פי הפילוסופיה האוסטאופתית, עיוות מבני או מגבלה תנועתית יכולים לגרום לתפקוד לא תקין של המערכת הנוירו – הורמונלית, לעכב את ניקוז הדם מהגולגולת, לגרום לכאבים, ולשבש את איכות השינה של התינוק.

השלב האחרון בחיים העובריים והלידה

שני שלבים אלה הם בעלי משמעות עצומה בהתפתחות של עיוותים מבניים ומגבלה תנועתית בצוואר ובאגן . חוסר איזון באגן של האם יכול לגרום למנח לא תקין של הרחם , ומכאן למנח לא תקין של העובר בתוך הרחם. כאשר העובר גדול דיו נוצר לחץ על ראשו, על האגן, ומפרקי הירך שלו. בתהליך הלידה נוצר לחץ גדול מאוד על הגולגולת ועל בסיס הצוואר. כאשר הלידה מתארכת, לחצים אלה יכולים לגרום לעיוות מבי או מגבלה תנועתית. ברוב המקרים יכולתו העצומה של הגוף להסתגל מתגברת על עיוותים אלה, אולם בחלק מהמקרים העיוות צורני והמגבלה בתנועת הראש על גבי הצוואר משתיירים, ועשויים לגרום לסימפטומים.

כיצד עיוות צורני או מגבלת תנועה משפיעים על איכות השינה?

עיוות צורני של הגולגולת יכול לגרום למתח מוגבר במבנים תוך גולגולתיים ( ממברנות ) הרגישים לכאב. כאב זה מתגבר עם עליית הלחץ על הראש במנח שכיבה. עיוות צורני יכול לשבש את ניקוז הדם מהגולגולת הגורם לעליית הלחץ הפנים גולגלתי. גם תופעה זו מתגברת במנח שכיבה. לחץ בבסיס הגולגולת הנובע ממגבלת תנועה או עיוות צורני יכול לשבש את תפקוד מערכת העצבים הפאראסימפטטית, ובכך לגרום לגירוי מוגבר של מערכת העיכול, ויסות לחץ דם, וגם הפרעת יניקה.

 

גורמי סיכון לעיוות צורני או מגבלה תנועתית העשויים לגרום להפרעת שינה

·    לידה ראשונה

·    לידה ארוכה מאוד (מעל 17 שעות)  או לידה קצרה מאוד (פחות מ 4 שעות ) היא גורם סיכון להתפתחות הפרעת שינה.

·    מנח עכוז , או מנח מורכב

·    לידה מכשירנית

·    לידה מוקדמת

·    טראומה במהלך הריון

·    הריון בסיכון גבוה

·    ניתוח קיסרי

·    דופק עוברי חלש במהלך הלידה

סימנים וסימפטומים לתפקוד לקוי הנובע מעיוות צורני או מגבלה תנועתית

·    בכי בלתי פוסק בעיקר במנח שכיבה

·    שינה קצרה ולא רגועה

·    קושי לסובב את הראש לצד אחד

·    יניקה לקויה

·    הפסקות נשימה

·    צוואר מוטה בקביעות הצידה (טורטיקוליס)

·    חוסר סימטריה בראש התינוק ובעיקר:

o  הבדל בגודל \ צורת העיניים

o  הבדל במפלס העיניים

o  אוזן אחת בולטת יותר מהשניה

o  הבדלים בגודל \ צורת הנחיריים

o  עורף שטוח

 

מהות הטיפול האוסטאופתי בהפרעת שינה

הטיפול האוסטאופתי מבוסס על מגע עדין מאוד בראש התינוק ובצווארו. המגע מיועד למתן את חוסר הסימטריה ולשפר את טווח התנועה של הראש על גבי הצוואר. מטרת הטיפול היא להקטין את הלחץ התוך גולגלתי, לשפר את הניקוז הורידי, להוריד את המתח בממברנות, ולאפשר תפקוד תקין של המערכת הפארא סימפטטית.

 

תיאור מקרה

נדב הגיע למרפאה בגיל 6 חודשים לטיפול בהפרעת שינה. ההפרעה באה לידי ביטוי בשנת לילה מקוטעת (בת לא יותר משעתיים), כאשר תקופות הערות שלו היו ארוכות בטרם הצליח להירדם שנית. במהלך היום התקשה להירדם וישן תקופות קצרות בנות 30 עד 45 דקות. ארוחותיו היו לא סדירות, וכן לא סיים את מזונו. הנתונים ההתפתחותיים שלו הצביעו על השתייכות לאחוזון 35 ביחס גיל \ משקל , אחוזון  37 ביחס אורך \ גיל, ואחוזון 29 בהיקף הראש. בתשאול התברר שהוא נולד בלידה ראשונה וארוכה מאוד (כ 19 שעות), ואימו סבלה מכאבי גב במהלך ההריון. בבדיקה התברר שהעורף שלו שטוח, אוזן אחת בולטת לעומת השניה, וקיימים הבדלים הגודל וצורת העיניים. בנוסף אובחנה מגבלת תנועה מסוימת בצוואר, ולכן פיתח העדפה להסתובב לצד אחד.

אחרי 4 טיפולים במשך תקופה של חודש אימו דיווחה על שיפור באכילה, שנת הלילה שלו התארכה ל 4 – 5 שעות, והמדדים האובייקטיביים שלו הראו שיפור : יחס גיל\משקל עלה לאחוזון 48, כמו גם היקף הראש. בשלב הזה הוחלט להפסיק את הטיפול ולהגיע אחת לחודש לאבחון.

 

Updated: דצמבר 12, 2016 — 10:40 am
© 2016 Frontier Theme