הריון וטיפול אוסטאופתי

טיפול אוסטאופתי במהלך הריון נועד לאפשר לידה קלה יותר, להפחית כאבי גב במהלך ההריון, לטפל בהצטברות נוזלים ובכך למנוע כאבים בפרק כף היד, ולאפשר התרחבות סימטרית של הרחם. לידה קלה יותר היא משמעותית מאוד גם ליילוד, ועשויה להפחית באופן משמעותי את טראומת הלידה.
חוסר איזון באגן של האם היולדת מקטין את  קוטר תעלת הלידה, ובכך  עשוי להאריך את משך הלידה. לידה ממושכת גורמת ללחץ מוגבר על ראש הילוד, ועשויה לגרום לתסמינים המופיעים בשבועות הראשונים לאחר הלידה (יניקה לקויה, עוויתות מעיים, גזים ועצירות), או מספר חודשים לאחר הליד (איחור בהתפתחות המוטורית).
כמו כן, הריון מתקדם יכול לגרום לכאבי גב במספר מישורים. טיפול אוסטאופתי יכול להקל באופן משמעותי על כאבים אלה ולאפשר תפקוד גם בהריון מתקדם. המאמר מתאר בקצרה את התהליכים גורמי הכאב, ואת הטיפול אוסטאופתי המיועד להקל עליהם.
לחץ מוגבר על הדיסקים באזור המותני: כתוצאה מתוספת משמעותית למשקל , והסטה קדימה של מרכז הכובד. כאבים אלה גורמים למתח מוגבר בשרירים בגב התחתון, ולכאבים. טיפול אוסטאופתי מוריד את המתח בשרירי הגב, ומקל על הכאב
מתח מוגבר בשרירי המותן כסל כתוצאה מסיבוב האגן לפנים: טיפול אוסטאופתי מרסן את נטיית האגן להסתובב לפנים, ומוריד את המתח בשריר המותן כסל. מתח מוגבר בשריר יכול להשפיע גם על מנח הרחם בתוך האגן. חוסר איזון של שרירים אלה יכול להתבטא בתופעת הרגל "הארוכה".
לחץ על איברים פנימיים יכול לגרום לכאבי גב וגם ,עלייה בלחץ הדם, והצטברות נוזל לימפתי. טכניקה ויסרלית מיועדת לנרמל את האיברים הפנימיים, לשפר את התנועה במשטחי החלקה משותפים, ובכך להוריד לחץ דם, והקלה על כאבי גב.
הלחץ המצטבר בבטן עשוי להגביל את תנועת הצלעות, ולהקטין את נפח האויר הנשאף. התופעות הנלוות לכך הן כאבי גב, ועייפות. טכניקות אוסטיאופתיות ישפרו במידה ניכרת את תנועתיות כלוב הצלעות ויאפשר שאיפה עמוקה יותר.
בצקות בפרק כף היד ובגפיים התחתונות מגבילות בתנועה. טיפול אוסטאופתי לאשה הרה כולל טכניקות לניקוז לימפתי \ וורידי והפחתת הבצקת באופן משמעותי.
הפרשה מוגברת של רלקסין גורמת לרצועות להתארך ולהפחית את היכולת שלהן למנוע עודף טווח תנועה. מתיחת יתר ברצועות גורמת כאב, וגם לנטייה של מפרקי האגן – עצם העצה להיתקע ולגרום לכאבים עזים. טיפול אוסטאופתי משחרר את המפרק ומפחית את הכאב באופן מיידי.
לחץ על העצב הסיאטי – כתוצאה ממנח לא תקין, של מפרקי האגן או ירך נוצר לחץ על העצב הסיאטי (בד"כ) על ידי שרירים המסובבים את הירך הצידה. טיפול אוסטאופתי מאזן את האגן, ממרכז את הירך ומאפשר הקלה משמעותית בכאב בזמן קצר מאוד.

Updated: דצמבר 12, 2016 — 10:32 am
© 2016 Frontier Theme