טיפול בריפלוקס בתינוקות

טיפול אוסטיאופתי ברפלוקס

מאת ירון זיו D.O

רפלוקס לאחר הנקה הינה תופעה שכיחה מאוד בעיקר בגילאים חודש עד 3 חודשים, ולעיתים כרוכה בבכי מלווה בעווית המתיש את האם והתינוק. התופעה אמורה לחלוף מעצמה, אולם טיפול אוסטיאופתי מקל באופן משמעותי על הסימפטומים, ועשוי להגביל את התופעה בפרק זמן קצר יותר. מאחר ורפלוקס יכול להיות סימפטום של מחלה הדורשת טיפול רפואי, אתייחס במאמר רק למקרים בהם התינוק מתפתח כראוי בהיבטים של עליה במשקל והתפתחות מוטורית.

גורמים להתפתחות רפלוקס

טראומה של חיים עובריים \ טראומת הלידה

תנוחת העובר בשלב האחרון של ההריון כמו גם המעבר בתעלת הלידה עשויים לגרום ללחץ לא סימטרי במפרקים המחברים את הראש לצוואר. לחץ מוגבר במפרקים אלה גורם להתרחבות לא סימטרית של הגולגולת המלווה את גדילת המוח, ומכאן גדל הסיכון ללחץ ושיבוש פעילות עצבית החיונית לתפקוד החלק העליון של מערכת העיכול ותהליך הבליעה. כאמור, בשלד קיימות דרגות חופש המאפשרות להסתגל לליקויים אלה, אולם תהליך ההסתגלות עשוי להפריע למיצוי תהליך ההתפתחות של התינוק. טיפול ידני עדין מסייע לזירוז ההסתגלות ומיצוי תהליך ההתפתחות.

רפלוקס עשוי להיגרם כתוצאה מהפרעה מכאנית למבנים עצביים היוצאים מפתח הסמוך לבסיס הגולגולת. מבנים עצביים אלה אחראיים על הפרסיטלטיקה של הוושט והקיבה, על תזמון פתיחה וסגירה של שריר השוער הנמצא בין הוושט לקיבה, וכן על פעילותם של שרירי בסיס הלשון.

מגבלת תנועה צווארית עשויה לגרום להפרעה מכנית של העצב המפעיל את הסרעפת, ומכאן למתח לא סימטרי בסרעפת. מתח לא סימטרי יכול לשבש את פעילות שריר השוער. הממוקם בתוך הסרעפת

מתח מוגבר בעמ"ש תורקלי יכול לגרום לעירור של מערכת עצבים סימפטטית, ומכאן לדיכוי של המערכת הפאראסימפטטית והפרעה לתהליכי עיכול.

סימנים לנחיצות של טיפול אוסטאופתי

הסימנים הבאים יסייעו לכם לאבחן בעצמכם אם קיימת מגבלת תנועה שעשויה לגרום להפרעה מכאנית ורפלוקס בעקבותיה:

יניקה לא סימטרית היילוד יונק ביעילות משד אחד, ובאופן לא מספק מהשד השני יכולה להצביע על מגבלת תנועה צווארית או לחץ בבסיס הגולגולת.

איחור רב בשיהוק לאחר הארוחה המלווה בהקשתה עוויתית של גב התינוק יכול להצביע על מגבלת תנועה בגב התורקלי שלו.

כאשר התינוק שוכב על גבו ניתן לבדוק את איכות התנועה בעמוד השדרה הצווארי: הסבו את תשומת ליבו אליכם, וסובבו בעדינות את ראשו לצד אחד, ולאחר מכן לצד שני. בדקו האם סיבוב לאחד מהצדדים מאלץ אותו להרים את הכתף מהמזרון. כתף המתרוממת מהמזרון היא סימן למגבלת תנועה בצוואר.

בדיקה לאיכות התנועה בעמוד שדרה תורקלי הסבו את תשומת ליבו כך שיביט אליכם כאשר הוא שוכב על גבו. אחזו באגן, וסובבו אותו לכיוון מימין לשמאל, ולאחר מכן משמאל לימין. במידה וסיבוב האגן גורם לראש להסתובב קיימת אינדיקציה למגבלת תנועה בחלק התורקלי של עמוד השדרה.

כאשר התינוק שוכב על הבטן הסבו את תשומת ליבו לצד אחד, ולאחר מכן לצד שני בדקו את טווח התנועה. טווח לא סימטרי מהווה אינדיקציה למגבלת תנועה בחיבור בין עמוד שדרה צווארי לתורקלי, כאשר הצלעות העליונות כפי הנראה מעורבות במגבלה התנועתית.

חוסר סימטריה של אוזניים, עיניים, גולגולת אם קיים, יכול להצביע על לחץ בבסיס הגולגולת.

כאשר התינוק מתחיל להתגלגל משכיבה על הגב לשכיבה על הבטן, בידקו האם יש לו העדפה להסתובב לצד אחד. גם זו אינדיקציה למגבלת תנועה באזור אחד או יותר של עמוד השדרה.

מהות הטיפול האוסטאופתי

לאורך המאמר השתמשתי לא פעם בביטוי "מיצוי תהליך ההתפתחות", ובכן למה הכוונה?

התפתחות תקינה מוגדרת בתחום רחב יחסית של קריטריונים, ומבוססת על התייחסות לשנים הראשונות בחיי הצאצא. טיפול אוסטיאופתי מיועד לשיפור איכות החיים גם אצל בוגרים. לדוגמא ליקוי תנועתי של חוליות השדרה התורקליות בינקות (המחוברות לצלעות) משתייר בתהליך הגדילה ויכול לחשוף את הבוגר למחלות ניוון של חגורת הכתפיים והצוואר, כאבי ראש, ופריצת דיסק מותני.

במהלך הטיפול מופעל לחץ עדין מאוד על גופו של התינוק המיועד להקל על הלחץ בבסיס הגולגולת, לשפר את טווח התנועה בעמוד השדרה הצווארי והתורקלי שלו, ולמתן את המתח במעטפת השרירית של הצוואר וכלוב הצלעות.

הטיפול אינו כואב, אם כי יילודים נוטים לבכות במהלך הטיפול כאשר המטפל מוציא אותם מאזור הנוחות שלהם לצורך בדיקה וטיפול.

מאחר ויכולת ההסתגלות של גוף התינוק גדולה מאוד, השיפור בסימפטומים ובמדדי הבדיקה צריך להופיע אחרי 2 עד 4 טיפולים.

 

Updated: דצמבר 12, 2016 — 10:39 am
© 2016 Frontier Theme