טיפול להפחתת בצקת אחרי ניתוח מתיחת עור

ניתוח להסרת עודפי עור גורם להצטברות בצקת בבטן העליונה ולעיתים גם מסביב לאגן. התחושה בעור באזור הניתוח משתבשת ומתח עשוי להצטבר בעור מסביב לתפר. תופעות לוואי אלה חולפות בתוך שישה חודשים בממוצע.

הטיפול האוסטאופתי מאיץ את ספיגת הבצקת ומקצר את תקופת ההחלמה של העצבים התחושתיים באופן משמעותי. זהו אינו עיסוי לימפתי אלא טיפול ברקמת הפשיה התת עורית והעמוקה.

והתוצאות הן מרשימות מאוד – 95% מהמטופלים מגיבים לטיפול ומשך ההחלמה מתקצר לשליש מהתקופה הממוצעת.

שביעות רצון מניתוח אסטטי תלויה גם ביציבה של המנותח. הטיפול בפשיה העמוקה תורם תרומה משמעותית לשיפור ליקויי יציבה ומנח.

ניתוח להסרת עודפי עור גורם לתהליך דלקתי באזור התפר. בתוך השכבה התת עורית קיימים חיישנים עצביים שתפקידם לקלוט מידע מהסביבה :  מידע תחושתי ומידע לגבי הטמפרטורה בסביבה. המידע הזה מעובד ע”י מערכת עצבים מרכזית כדי להתאים את הגוף לסביבה (אספקת דם מוגברת לעור במזג אויר חם, הרחקת היד מחפץ חם או חד, הגברת פירוק של שומן במזג אויר קר …). הניתוח גורם טראומה זמנית לחיישנים האלה ועשוי לגרום לתפקוד לקוי של מערכות הגוף באזור – לדוגמא ויסות התהליך הדלקתי באזור התפר. כמו”כ נגרם נזק לצנרת הלימפה התת עורית ולכן נוצרת בצקת. הטיפול בפשיה מסייע לספיגה מהירה יותר של הבצקת התת עורית, מפחית את הלחץ על החיישנים ומכאן משפר את אספקת הדם אליהם. התאוששות מהירה של החיישנים העצביים מאפשר ויסות יעיל יותר של התהליך הדלקתי.

טיפול בפשיה עמוקה : הנסיון הקליני שהצטבר מצביע בבירור על מעורבות של ליקויים בפשיה העמוקה בבצקת עמידה לטיפול (בלימפה התת עורית). קיימים מספר אזורים באגן בהם פשיה עמוקה ושטחית מחוברות ולכן מתח רקמתי לקוי בפשיה עמוקה גורם לשיבוש במתח הרקמתי בתווך התת עורי. מנותחים שיש להם היסטוריה של כאבי גב תחתון או ליקויים תפקודיים באברי האגן או בעיות נשימה הם מועמדים לטיפול בפשיה העמוקה.

מספר הטיפולים הממוצע נע בין 4 ל 6 טיפולים, כאשר בד”כ ניתן להתחיל את הטיפול  כשבועיים אחרי הניתוח, בהתאם להערכת המצב של הרופא המנתח.

הטיפול אינו מסכן את תוצאות הניתוח ואין לו התוויות נגד.

Updated: דצמבר 19, 2016 — 10:07 am
© 2016 Frontier Theme