כאבי גב ללא סיבה מובהקת

כאב גב לא ספציפי היא אבחנה שנשענת על התלונה של המטופל אין שום ממצא אובייקטיבי (לכאורה) שמצביע על הגורם לכאב.

כתבתי “לכאורה” בסוגריים היות וגם בדיקות הדמיה לסוגיהן תלויות במיומנות המפעיל של מכונת ההדמיה וגם במיומנות של הרופא המפענח.

מהם ממצאים ספציפיים המצביעים (לכאורה) על הגורם לכאבי גב ?

פריצת \ בלט דיסק, גלישת חוליה, היצרות של תעלת השדרה, שברים אוסטאופורוטיים בחוליות, אבנים בכליות .

שוב כתבתי “לכאורה” כי בחלק גדול מהמקרים אין מתאם בין ההדמיה לאזור בו מופיע הכאב.

כאשר אין ממצאים כאלה האבחנה היא “כאב גב לא ספציפי””.

אם כן מהו המקור לכאבי גב לא ספציפיים?

נתחיל מהסביבה הפנימית: תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים בחלל האגן והבטן יכולים לגרום לכאבי גב תחתון. זו הסיבה שכאבי גב נלווים למחזור, מעי רגיז , דלקות חוזרות בדרכי השתן או שלפוחית רגיזה.

כאשר כאבי גב תחתון נגרמים מליקויים פנימיים הממצאים בהדמיה יהיו שליליים והטיפול תרופתי המיועד לריסון תהליך דלקתי או כאבי שרירים לא יסייע להפחית כאבים. גם פיזיותרפיה לגב התחתון לא תקל על הכאבים.

הליקוי התפקודי של איברים פנימיים בא לידי ביטוי בירידה ביכולת שלהם לנוע, לכן האוסטאופת בודק את איכות התנועה של האיברים הפנימיים. כך למשל הכליות אמורות לנוע על גבי שריר המותן כסל, הכבד נע כאשר הסרעפת דוחפת אותו למטה, הקיבה והמעיים חייבים לנוע כדי לאפשר עיכול וספיגה של מזון. תנועה איטית מדי של המעיים גורמת להצטברות של מזון ומתיחה של הרקמות המחברות את המעי לדופן הבטן. רקמות אלה מכילות חיישני מתיחה המשדרים אות של כאב למוח.

התכווצויות הרחם במחזור גורמות למתיחה של הרצועות המחברות את הרחם לאגן, מתיחה שלהן ואיתות של כאב המגיע מחיישנים בדופן הרצועות.

נמשיך ממערכת התנועה

מאחר ונזק במפרקים \ עצמות ניתן לראות בהדמיה, הכאב נובע כפי הנראה מרקמות רכות המרכיבות את מערכת התנועה: שרירים, מעטפת שריר, כלי דם ורקמת עצב הנמצאים מתחת \ בתוך הרקמות האלה, עשירים בחיישני כאב ומאותתים למוח תחושת כאב כאשר הם נמתחים או שמופעל עליהם לחץ ברמה מזיקה.

ממצאים אופייניים בבדיקה קלינית הם טווח תנועה מוגבל וכאב בתבנית תנועה מסויימת.

אילו תהליכים יכולים לגרום לנזק בשרירים?

שימוש יתר, מתיחה חזקה, טראומה כהה.

מעטפת השריר היא רקמה הרבה יותר מעניינת בהקשר של טיפול בכאב מאחר והיא מכילה מספר הרבה יותר גדול של חיישני כאב, יש לה תפקיד מכריע ביצירת תיאום שרירי והיא מאפשרת לכל הרקמות בגוף לקבל אספקת דם סדירה.

תהליכים שגורמים לה נזק הם:

שימוש יתר, טראומה כהה \ חדה \ צלקת ניתוחית, חשיפה לאקלים קיצוני, ליקויי יציבה ומנח, התייבשות, ריתוק ממושך למיטה \ קיבוע, תפקוד לקוי של איברים פנימיים.

הטיפול בכאב גב לא ספציפי מתמקד ברקמת המעטפת ומתבסס על ההיסטוריה הרפואית של המטופל. במידה ויש קשר בין תפקוד לקוי של איברים פנימיים לכאבי הגב, ניתן לשפר את איכות חייו של המטופל על ידי שיפור בתפקוד של המערכת הפנימית וגם הקלה משמעותית ולאורך זמן על הכאב.

Updated: דצמבר 19, 2016 — 10:12 am
© 2016 Frontier Theme