טיפול אוסטאופתי בפציעות ספורט

המאמר מתאר פציעות ספורט שהן תולדה של עומס יתר, וכיצד טיפול אוסטאופתי מסייע לריפוי.
פעילות גופנית אינטנסיבית בתדירות גבוהה יכולה לגרום לכשל ברקמות השונות. כל אחת מרקמות השלד חשופה לנזק במידה והעומס המצטבר גדול מיכולתה של הרקמה לשאת אותו. כל פעילות גופנית גורמת בהגדרה לשחיקה  מוגברת של רקמות: תאי שריר דם ועצם נהרסים, מאגרי האנרגיה המקומיים בשריר מתדלדלים, הסחוסים מאבדים נוזלים ויכולת ספיגת הזעזועים שלהם פוחתת בטור הנדסי לאורך ציר הזמן.  הפיזיולוגיה של גוף האדם מתמודדת עם הנזק הזה ע"י חידוש הרקמות בקצב מוגבר.

כשל רקמתי נוצר על רקע של 2 התופעות הבאות:

כאשר קצב התחדשות הרקמות איטי יותר מקצב השחיקה שלהן – עומס יתר

כאשר האדם סובל ממחלות מטבוליות, או מחלות של כלי דם.

 

נזק משמעותי לרקמה גורם לתגובה דלקתית של מערכת החיסון. הגוף מנסה לתקן את הנזק ע"י הזרמת דם מוגברת לאזור, ומתחיל רצף אירועים האופייני לדלקת :

הצטברות נוזלים ונפיחות, אודם, כאבים, וחום מקומי. הצטברות הנוזלים באזור המודלק מעכב את תהליך הריפוי באופן משמעותי, היות והלחץ באזור הפגוע מפחית את הזרמת הדם הטרי לאזור, ומונע ניקוז של דם המכיל תאים הרוסים מהאזור. הכאב גורם להתכווצות שרירים (לא רצונית) כדי למנוע תנועה הגורמת לכאבים לחולה, ולבסוף החולה עצמו נמנע מתנועות רצוניות הגורמות לכאב, ובכך מפחית עוד יותר את זרימת הדם ונוזל הלימפה אל האזור, וממנו.

גורמים חיצוניים לפציעה כתוצאה מעומס יתר הם: טכניקת ביצוע לא נכונה, משך זמן קצר מדי להתאוששות בין האימונים \ פעילות, ומשטח לא מתאים.

כל אלה אינם יכולים להסביר מדוע פציעות ספורט מערבות גפה אחת יותר מהשניה בפעילות סימטרית. לדוגמא שחיינים שסובלים מכאבים חוזרים בכתף אחת, רצים שסובלים מכאבים בברך אחת, שחקני טניס שסובלים מכאבים דווקא בחלק הפנימי של האמה (   golfers elbow), שחקני כדורגל שסובלים מכאבים בחלק הפנימי של אותה ירך.

ההסבר לעובדה שאותה גפה נפגעת הוא הימצאותם של גורמי סיכון פנימיים:

עקמת פונקציונלית

חוסר איזון שרירי בעמוד השדרה או בגפיים

חוסר טווח תנועה יחסי בין כתף אחת לשניה

חוסר איזון פונקציונאלי באגן (המסביר את העובדה שרובנו נשענים על רגל אחת בעמידה)

טיפול תרופתי בדלקת אינו מטפל בגורמי הסיכון, ולכן התנאים לפציעה חוזרת קיימים. לעיתים קרובות הטיפול התרופתי אינו יעיל מאחר ורצף האירועים של התלקחות הדלקת גורם לכאב להתפשט לשרירים המקיפים את האזור הפגוע.

טיפול אוסטאופתי מתייחס לגורמי הסיכון: במהותו טיפול אוסטאופתי הוא "הוליסטי", כלומר כל הגוף מטופל, החל מהרקמה הפגועה, דרך גורמי הסיכון, ועד לניקוז לימפתי \ וורידי מהאזור הפגוע.

מטרות הטיפול הן:

הפחתת כאב

הגדלת טווח התנועה במפרק

שחרור שרירים הגורמים לצמצום טווח התנועה באזור

טיפול בגורמי הסיכון האזוריים

שיפור אספקת דם וניקוזו מהאזור הפגוע

Updated: דצמבר 12, 2016 — 9:48 am
© 2016 Frontier Theme